Osoby jakie na co dzień korzystają z komputerów mają różne cele. Jednym zależy przede wszystkim na tym, aby przy pececie pracować. Chodzi o pracę biurową, pisanie tekstów, tworzenie baz danych oraz wiele innych rzeczy. Dla innych użytkowników komputer to w pierwszej kolejności sposób na różnorodną rozrywkę w postaci gier, filmów, internetowych czatów oraz licznych aktywności czekających online. Czasami pojawiają się pomysły, by zamienić komputer w domowe centrum rozrywki bazujące na różnych sferach, w tym również na tej muzycznej. Układ audio jest bardzo ważny Najprościej jest słuchać muzyki na pececie, podłączając do niego słuchawki.

To bardzo dobry sposób, aczkolwiek nie jest odpowiedni w każdej sytuacji. Bywa bowiem, że chcemy wypełnić ulubionymi brzmieniami całe pomieszczenie lub na przykład cieszyć się w pełni ścieżką dźwiękową jakiegoś filmu. Wówczas warto do komputera podłączyć odpowiednie głośniki. Jak je wybrać? Opcji jest sporo, bo i rynek ma wiele do zaoferowania. Z pewnością jako konsumenci musimy zwrócić uwagę na przynajmniej kilka istotnych spraw z tym związanych. Jeśli inwestujemy w głośniki podłączane do wejścia mini-jack, to musimy najpierw upewnić się, że dysponujemy dobrą kartą dźwiękową.

Dobre głośniki tego rodzaju pokażą pełnię swojego potencjału jedynie wówczas, gdy będą połączone z odpowiednim układem audio. Zintegrowane karty muzyczne instalowane w większości komputerów osobistych raczej nie zadowolą rasowego audiofila. Odpowiednią kartę można dokupić i zamontować pod obudową lub zdecydować się na kartę zewnętrzną. Na tym nie koniec możliwości. Układy zewnętrzne i ich zalety Niektóre zestawy głośnikowe do komputerów posiadają jedynie wtyczkę USB i takie mogą zdać egzamin nawet na tych pecetach, które nie mają klasowego układu audio w swoim wnętrzu. Po zainstalowaniu dedykowanych sterowników komputer wykryje głośniki jako nowy układ audio i cały dźwięk, jaki z nich popłynie będzie w całości przetwarzany przez nie.

Na podobnej zasadzie działają zewnętrzne mikrofony na USB. Cała fonia omija w tym momencie zintegrowaną kartę dźwiękową i jest przetwarzana w podłączanym sprzęcie.