Dobry radioodbiornik

Słuchanie radia jest dla wielu z nas czynnością raczej przestarzałą, ale nadal są osoby, które przywiązują do radia bardzo dużą wagę. Jednak słuchać go można na wiele sposobów i okazuje się, że potrafią się one szalenie różnić pod względem technicznym.

Aktualnie na świecie stosowane są dwie technologie dystrybucji fal radiowych – analogowa oraz cyfrowa. Póki co dominuje ta pierwsza, choć w wielu krajach trwa lub zakończył się proces cyfryzacji analogiczny do tego jaki ma miejsce w przypadku telewizji naziemnej, która także przeradza się w postać cyfrową.

Walory cyfrowej technologii Odbiornik działający w technologii DAB (cyfrowej) będzie bezużyteczny w przypadku odbioru sygnału analogowego i odwrotnie. Dlatego warto zdecydować się na taką opcję, jaka jest dostosowana do aktualnych technicznych uwarunkowań.

Jako kompromis warto polecić na przykład amplitunery wyposażone w oba tryby – pozwalają one korzystać zarówno z formatu cyfrowego DAB, jak też rozwiązań analogowych, które w pewnych sytuacjach potrafią występować równolegle. Radioodbiornik cyfrowy daje nam rzecz jasna więcej możliwości, a przede wszystkim zapewnia bez porównania wyższą jakość dźwięku, który w przypadku rozwiązania analogowego w zasadzie nie wykracza poza klasyczne stereo.

Rzecz jasna nie ma większego sensu kupowanie urządzenia jedynie pod kątem słuchania radia – zawsze lepiej dysponować jednostką uniwersalną, dzięki której można również korzystać z dobrodziejstw płyt CD czy nośników cyfrowych takich jak dyski USB czy karty pamięci. To już jednak decyzje jakie musi podjąć indywidualnie nabywca.

Mały rozmiar, mniejsze możliwości Pamiętajmy, że poza wszelkimi wariantami radioodbiorników, z jakich korzysta się w domu są jeszcze te, jakie służą nam w podróży czy w samochodzie. One także mają swoją specyfikę, jaką należy brać pod uwagę.

Przykładowo radioodbiorniki w autach potrafią niewiele ustępować pod względem technicznym tym jakie stanowią istotne elementy audiofilskiego świata. Chyba najmniejsze możliwości oferują wszelkie radia miniaturowe, choć nawet wśród nich da się spotkać modele dostosowane do słuchania audycji w formatach cyfrowych.