Głośniki

Wysoka jakość odtwarzanej muzyki jest zależna od wielu czynników. Oczywiście niemałe znaczenie ma sam odtwarzacz, jednakże każdy audiofil wie, że nie załatwia on wszystkiego. Końcowe źródło dźwięku odgrywa wielką rolę. W praktyce jest nim albo głośnik, albo słuchawki. Ten pierwszy pojawia się w licznych wariantach technicznych, ma rozmaite cechy, o których można długo pisać. Na pewno gdy komuś zależy na czerpaniu z muzyki czy ścieżek dźwiękowych filmów pełni doznań, powinien zdecydowanie rozważyć zakup wysokiej klasy zestawu głośnikowego.

Na pewno będzie on oferował większą scenę i więcej fonicznych detali. Wybór w zależności od potrzeb muzycznych Najprostsze głośniki składają się z jednego lub dwóch elementów – nisko oraz wysokotonowego. Ten pierwszy bywa określany mianem tuby basowej i stanowi swego rodzaju zamiennik dla subwoofera. Trzeba jednak podkreślić, że takie rozwiązanie nigdy nie zapewni nam tak pełnego odczucia basu, na jakim zależy większości zapalonych melomanów. Dlatego znacznie bardziej opłaca się skompilować taki zestaw nagłośnienia, w którym występuje samodzielny woofer. Istnieją dwie podstawowe drogi, aby zaopatrzyć się w głośniki na swoje potrzeby.

Można wybrać taki zestaw HiFi jaki posiada w swoim składzie poza tunerem również zestaw głośników lub kolumn. Zazwyczaj jest to rozwiązanie najtańsze, jakie w przypadku sporej grupy użytkowników jest całkiem odpowiednie. Jednakże trzeba pamiętać o tym, że czasami oczekiwania są znacznie wyższe i równie dobrze jakaś grupa konsumentów może woleć nieco „skomplikować” sobie życie. Coś dla entuzjastów kina domowego Trzeba zaznaczyć, że większość osób określanych mianem audiofilów kupuje najpierw amplituner, a następnie dobiera pod niego kolejne elementy, w tym oczywiście głośniki. Te mają zazwyczaj postać kolumn, a więc w praktyce ilość głośników jest większa. Kolumna bowiem składa się w gruncie rzeczy z kilku modułów, obsługujących basy oraz soprany.

Do tego dochodzą zazwyczaj modele centralne oraz efektowe, bardzo ważne w przypadku kina domowego. Dobrym posunięciem jest skompletowanie nagłośnienia, jakie okaże się uniwersalne i zda egzamin w przypadku różnych zastosowań.