http://www.tophifi.pl/kino-domowe/amplitunery-av/yamaha-rx-v379.html

Swego czasu płyta winylowa była ogromnym osiągnięciem w świecie nośników audio. Pod pewnymi względami można ją śmiało uznać za prekursora dysków CD, jakie zaczęły stopniowo podbijać serca melomanów mniej więcej od połowy lat 80. Jak się później okazało, zrobiły one globalną karierę, zdecydowanie marginalizując płyty winylowe. Byli nawet tacy, którzy sądzili, że popularne „czarne płyty” podzielą los kaset magnetofonowych, które w zasadzie całkowicie zniknęły z rynku. Ostatnie lata pokazały jednak, że jest zupełnie inaczej. Młodzi polubili gramofony Można śmiało stwierdzić, że winyle przeżywają ponowny rozkwit, a moda na nie z pewnością nie jest już efektem tymczasowego sentymentu ze strony starszego pokolenia audiofili.

Gramofony stają się atrybutem osób młodych, dla których potencjał płyt winylowych jest fascynujący. Jako ciekawostkę można przy tym dodać, że obecnie są one wytwarzane nie tylko w najbardziej klasycznym czarnym kolorze, ale w zasadzie we wszystkich możliwych barwach. Z pewnością podnosi to ich atrakcyjność w oczach części młodszych użytkowników. Cieszenie się nośnikami tego rodzaju jest możliwe jedynie wówczas, kiedy mamy pod ręką odpowiednie urządzenie. Gramofon ma tu kluczowe znaczenie. Istnieją rozmaite modele, które różnią się czasami skrajnie możliwościami oraz parametrami.

Pierwsze pytanie, na które warto sobie odpowiedzieć brzmi – czy chcemy modelu z przedwzmacniaczem czy bez. Pierwszy będzie trzeba podłączyć do jakiegoś rozwiązania pośredniczącego, a więc na przykład amplitunera. Drugi może działać w pełni samodzielnie z podłączonymi głośnikami lub słuchawkami. Kombajny zawsze w cenie Opcja trzecia i wybierana dość powszechnie to zakup zestawu muzycznego, który posiada wszystko, co potrzebne entuzjaście słuchania muzyki z różnych źródeł. Mowa tu o wieżach HiFi, które mają odtwarzacz gramofonowy, odtwarzacz płyt CD, tuner radiowy i wejścia multimedialne USB bądź czytniki kart pamięci. Wtedy w naszych rękach znajduje się swoisty kombajn.

Część takich urządzeń pozwala również na zgrywanie nagrań z winyli do formatów cyfrowych i nagrywanie na płytach CD bądź nośnikach flash.