Impedancja

sound bar

Niektóre terminy związane ze sprzętem muzycznym pojawiają się dość często w rozmaitych dyskusjach, ale nie zawsze wiadomo, co konkretnie się za nimi kryje. Tymczasem zwykle mają one zasadniczy wpływ na działanie konkretnych urządzeń, a miłośnicy sprzętu audio świetnie wiedzą, co kryje się za konkretnymi wartościami. Dotyczy to chociażby słuchawek, które dla całkiem sporego grona osób są podstawowym sposobem na to, aby cieszyć się wspaniałą muzyką bez narażania innych na to, że ich upodobania będą im przeszkadzać.

Niższa impedancja cechą tańszych rozwiązań Jest przynajmniej kilka kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru słuchawek. Jedną z nich jest bez wątpienia ich impedancja. Jeśli będzie niższa, to słuchawki podłączone do określonego źródła dźwięku będą grać głośniej.

Gdy wartość będzie wyższa, dźwięk nie będzie już tak wyrazisty, jednakże płyną z tego również pewne plusy. Im więcej omów, tym bardziej słuchawki są odporne na aktywność wszelkiego rodzaju szumów. Oznacza to, że inżynierowie muszą szukać kompromisu między jednym a drugim.

Niska impedancja z reguły cechuje tańsze modele słuchawek, w tym należące do najniższych półek cenowych. Wyróżnia je spora głośność, która jest w stanie zadowolić pewną część użytkowników, jednakże odbija się to negatywnie na żywotności sprzętu. Trzeba bowiem podkreślić, że przy niskim wskaźniku omów słuchawki są bardziej narażone na uszkodzenia.

Poza tym w odsłuchiwanym materiale częściej będą obecne niepożądane szumy oraz zakłócenia, które mogą odbierać sporo przyjemności z odsłuchiwania ulubionych utworów. Więcej omów to większy prestiż sprzętu Czy da się stwierdzić jednoznacznie, która z opcji bardziej odpowiada melomanom? Przyjęło się raczej, że topowe modele słuchawek posiadają dość wysoką impedancję, co przekłada się na mniejsze zakłócenia, ale również mniejszą głośność. Tą da się jednak korygować za pomocą ustawień amplitunera, więc sumarycznie wydaje się, że korzystniejszy będzie zakup modeli o relatywnie wysokiej liczbie omów.

Należy również zaznaczyć, iż bez trudu da się znaleźć opcje „kompromisowe”, o jakich wspomniano powyżej.