Jaki odtwarzacz sieciowy

Zmieniają się dostępne technologie i szereg z nich rozciąga swój wpływ na wiele sfer naszego funkcjonowania. Skoro mamy erę cyfrową, to siłą rzeczy musi mieć to znaczenie także dla świata muzyki. To wyjaśnia, dlaczego w posiadaniu audiofili jest coraz więcej zaawansowanych technicznie urządzeń, z których przynajmniej część obsługuje technologię strumieniową. Właśnie ona stanowi punkt wyjścia dla wszelkich rozważań związanych z odtwarzaniem sieciowym, jakie sukcesywnie również umacnia swą pozycję w wymiarze audio.

Tym samym zanika konieczność posiadania jakichkolwiek nośników z nagraniami – zarówno płytami, jak i dyskami przenośnymi. Strumień muzyki prosto z internetu Odtwarzacze strumieniowe są tak zbudowane i wyposażone w takie oprogramowanie, aby mogły radzić sobie z odtwarzaniem strumieni dźwiękowych ze źródeł online. Aktualnie na świecie działa szereg serwisów strumieniujących audio, dzięki którym można cieszyć się tysiącami utworów, nie mając pod ręką fizycznych nośników. Wszystko bowiem jest na bieżąco pobierane z serwera.

Potrzeba jedynie stabilnego łącza internetowego o odpowiednio dużej przepustowości. Warto podkreślić, że w przypadku takiego trybu słuchania muzyki jakość nagrań nie musi w niczym odbiegać od tej jaką oferują dowolne nośniki fizyczne. Dostępne są bowiem wszelkie warianty – od podstawowych i dość silnie skompresowanych aż do tych, które określa się mianem audio HD. Oznacza to, że dla audiofila dobry odtwarzacz strumieniowy może okazać się nawet sercem całego muzycznego systemu.

Nie ma przeszkód, aby wykorzystać go także jako odtwarzacz sieciowy. Czerpiąc z dysków sieciowych Możliwość ta jest dostępna w przypadku niektórych modeli odtwarzaczy strumieniowych, dlatego jeśli zależy nam na tym aspekcie, warto dokładnie zapoznać się z dokumentacją sprzętu. Jeśli mamy do dyspozycji dysk sieciowy współdzielony chociażby w ramach sieci domowej, dobry odtwarzacz pozwala się pod niego podłączyć i czerpać pełnymi garściami z muzycznej biblioteki, którą można rzecz jasna stale poszerzać o kolejne elementy. Dostawcą jednych z najciekawszych rozwiązań w zakresie odtwarzaczy tego typu jest japońska Yamaha.