Bardzo wiele osób lubi słuchać radia i to dość naturalne. Stacje radiowe oferują nam sporą różnorodność tematyczną, ale również muzyczną. Poza tym radio stanowi świetny sposób na umilenie czasu, dlatego choćby warto z niego korzystać. Jednakże spore grono ludzi widzi w radiu znacznie więcej, traktując je jako kolejny nośnik audio, dzięki któremu można cieszyć się doskonałą muzyką w najwyższej jakości.

Czy jednak za każdym razem jest to możliwe? Okazuje się, że nie, ponieważ wszystko zależy od niuansów natury technologicznej. DAB obecny w Polsce Należy w tym momencie dokonać zasadniczego rozróżnienia pomiędzy radiem analogowym a cyfrowym. To pierwsze jest w zasadzie wszechobecne i tak naprawdę każdy z nas może z niego korzystać. Nawet najprostsze i najbardziej przestarzałe odbiorniki są w tym momencie zgodne ze standardem oferowanym przez radio analogowe. Zatem, jakie radio cyfrowe wybrać?

Ma ono jednak swoje wady, ponieważ szczytem możliwości pod względem fonii jest stereo, a największą innowacją pozostaje RDS, czyli tekstowe wiadomości o audycjach wyświetlane na kompatybilnych tunerach. Zupełną inną kategorią sprzętu są radia cyfrowe, odbierające sygnał w formacie DAB. Póki co w Polsce nie cieszy się on zbyt dużą popularnością, a spora część użytkowników nie zdaje sobie nawet sprawy z jego istnienia. Aktualnie kanały radiowe w cyfrowych formatach są w całej Europie nadawane w paśmie częstotliwości określanym jako III zakres telewizyjny.

Najłatwiej mogą się o tym przekonać posiadacze tunerów naziemnej telewizji cyfrowej, którzy mogą korzystać z takich przekazów. Cechy radia cyfrowego Jeśli ktoś chce dysponować oddzielnym urządzeniem przeznaczonym od odbierania cyfrowego radia, może wybierać spośród wielu opcji. Niektóre amplitunery są wyposażone w moduł DAB i wtedy można bez żadnych problemów odbierać cyfrowo. Istnieją nawet kieszonkowe radia przystosowane do odbioru w trybie cyfrowym.

Muzyka emitowana w tym zakresie fal cechuje się znakomitą jakością brzmienia, a radiowe transmisje są w zasadzie wolne od szumów oraz innych artefaktów, jakie stanowią częsty problem w przypadku radia analogowego. Dla audiofilów to z pewnością ważna informacja.