Dla wielu osób to najważniejszy element zestawu muzycznego i rzeczywiście można go tak określić. Fakty są bowiem takie, że bez niego nie ma mowy o tym, aby system muzyczny funkcjonował jak należy. Wynika to bowiem z tego, że właśnie wzmacniacz odpowiada za przesyłanie dźwięku do punktów wyjściowych w postaci głośników oraz słuchawek. Jeśli będzie stał na wysokim poziomie pod względem jakości, to nawet bardzo wymagający audiofil będzie bardzo zadowolony z tego, co usłyszy.

Na co należy zatem zwrócić uwagę przy wyborze, aby uniknąć rozczarowań? Im więcej portów, tym lepiej Najpierw warto odpowiedzieć sobie na pewne podstawowe pytania. Czy chcemy wzmacniacz zintegrowany czy może podzielony na przedwzmacniacz oraz końcówkę mocy? Ta druga opcja zazwyczaj jest wybierana przez te osoby, które lubią nieco „pogrzebać” przy swoich domowych konfiguracjach. Efekty jakie da się tą drogą uzyskać mogą być rzecz jasna znakomite, ale należy zrozumieć ludzi, którzy wolą otrzymać gotowy, kompletny produkt o ściśle zdefiniowanych możliwościach. Wówczas znacznie korzystniejszym posunięciem jest inwestycja we wzmacniacz zintegrowany.

Ma on ten niewątpliwy walor, że można do niego bezpośrednio podłączać źródła dźwięku i mieć pewność, że wszystko będzie brzmiało jak należy bez dodatkowych akcesoriów. Kwestia kolejna jest związana z liczbą dostępnych złączy. Przed zakupem konkretnego modelu warto zatem przyjrzeć się jego tylnej ściance. Tam bowiem znajdują się wszelkie wejścia i wyjścia.

Najlepiej, aby było ich jak najwięcej. Szczególnie cenne dla audiofila są porty RCA audio, RCA phono (do gramofonu), złącza koaksjalne, optyczne (TOSLINK) oraz USB. Oferują one bowiem wiele ciekawych opcji. Właściwie dobierajmy moc wzmacniacza Bardzo ważna jest maksymalna moc jaką posiada wzmacniacz.

To istotne, ponieważ nie ma sensu kupować modelu, którego możliwości nie jesteśmy w stanie wykorzystać albo z uwagi na wielkość dostępnego pomieszczenia, albo z uwagi na typ posiadanych kolumn głośnikowych. Te ostatnie nie będą działać prawidłowo, jeśli moc wzmacniacza nie jest przystosowana do ich parametrów. Zdarzają się przypadki uszkodzenia głośników podłączanych do wzmacniaczy o zbyt dużej mocy. Jeżeli mamy w tych kwestiach wątpliwości, sprzedawcy w dobrym salonie audio udzielą niezbędnych porad.